חוק שירותי תעופה – חוק טיבי – נחקק בישראל בשנת 2012, בהתבסס על התקנות הקיימות בנושא זה באירופה משנת 2004, ומטרתו להסדיר את זכויות הנוסעים במקרים של עיכובי וביטול טיסות. 

 

חוק שירותי תעופה – חוק טיבי קובע בין היתר – כי במקרים של עיכובי וביטול טיסות, על חברות התעופה לספק לנוסעים הטבות בהתאם לזמן המתנה לטיסה (כגון: מזון ולינה במלון), ובמקרים של ביטול או עיכוב של מעל 8 שעות בטיסה, על חברות התעופה לשלם פיצוי כספי שאינו קשור לעגמת נפש ו/או לנזק, אלא מבוסס על מרחק הטיסה.

 

שיעור הפיצוי הכספי נע בין 1,300 ש"ח לטיסות עם המרחקים הכי קרובים לישראל (כגון: יוון או קפריסין), לבין 2,080 ש"ח לטיסות לאירופה (כגון: לונדון או פריז), ועד ל-3,120 ש"ח ליעדים הכי רחוקים (כגון: ארה"ב או תאילנד).

 

במסגרת החוק, נקבעו מספר חריגים שבמידה וחברת התעופה מצליחה להוכיח שהם מתקיים, היא עשויה להיות פטורה מלשלם פיצוי לנוסעים. החריג העיקרי שבהם קובע, כי אם מפעיל הטיסה (חב' התעופה) מוכיח כי הטיסה בוטלה בשל: "הטיסה בוטלה בשל נסיבות מיוחדות שלא היו בשליטתו, וגם אם היה עושה כל אשר ביכולתו – לא היה יכול למנוע את ביטולה בשל אותן נסיבות", הוא יהיה פטור משלם לנוסעים פיצוי בגין ביטול הטיסה מכוח חוק טיבי.

 

משרדנו בעל ניסיון רב בהליכים משפטיים כנגד חברות תעופה מכל העולם, לצורך קבלת פיצוי כספי בגין עיכוב וביטול טיסות, הן מכוח חוק שירותי תעופה, והן מכוח התקנות האירופיות.

 

הנכם מוזמנים לעיין במאמרים בנושא שלהלן:

חברת התעופה אירופלוט חויבה לשלם – פיצוי בגין ביטול טיסה מכוח חוק טיבי

חברת התעופה אוקראין אירליינס תשלם 15,000 ₪ – פיצוי על טיסה שבוטלה

ישנו לילה בשדה התעופה ויקבלו פיצוי מכוח חוק שירותי תעופהחוק טיבי איחור בטיסה

אייר בלטייק תשלם 17.5 אלף₪ – פיצוי ביטול טיסה מכוח חוק טיבי

אירופלוט תשלם – פיצוי על עיכוב בטיסה – בסך 32 אלף₪

יונייטד חויבה לשלם 10 אלף ₪ – פיצוי על טיסה שבוטלה – מכוח חוק שירותי תעופה

חברת תעופה תשלם – פיצוי בגין איחור בטיסה – בסך 11,420 ש"ח

חברת התעופה אליטאליה תשלם 21,350 ש"ח – פיצוי בגין ביטול טיסה

מן העיתונות

אייר קנדה תפצה בסכום של כ-16,000 שקל משפחה שפספסה טיסת המשך בעקבות עיכוב בטיסת החברה. הסיפור מפורט בכתב התביעה שהגישו בסיוע של עורך דין לענייני תעופה, אהוד פאי.

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

כתבה על פסק דין בנוגע לתביעה שטופלה על-ידנו עבור 4 נוסעים כנגד חברת תעופה ספרדים, בו קיבלו הנוסעים פיצויים בסך 25 אלף ₪, לאחר שנאלצו לבלות לילה שלם על רצפת נמל התעופה בן גוריון.

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

בכתב התביעה שהגישו הנוסעים, בסיוע של עורך דין לענייני תעופה אהוד פאי, הם טענו בין היתר כי רכשו כרטיסים לטיסה של איזי ג'ט שהייתה אמורה להמריא מתל אביב ללונדון בחודש יולי 2017 בשעה 20:25.

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

רוני דניאל שוחח עם עורך הדין אהוד פאי, מומחה לענייני תעופה ותיירות, שהסביר על זכויות הנוסעים והתייחס בין היתר לנושא של זכאות הנוסעים לקבלת פיצוי כספי במקרים של עיכוב בטיסה וביטול טיסה בעקבות תנאי מזג אוויר.

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

מלאו את הטופס הקצר שלהלן, ומשרדנו יצור עמכם קשר בהקדם האפשרי

שם מלא*

טלפון*

דואר אלקטרוני*

שם חברת התעופה

מה היה מסלול הטיסה

מה היה מועד המראת הטיסה המקורי

מה היה מועד המראת הטיסה בפועל

אנא שלחו במקביל לפנייתכם את המסמכים שלהלן למייל office@felaw.co.il, או לחילופין צרפו אותם כאן:
1) כרטיס טיסה של הטיסה המקורית;
2) תעודת זהות או דרכון של הנוסעים;
3) קבלות של הוצאות שנגרמו לכם בעקבות ביטול/עיכוב הטיסה.


"מדריך: מתי מגיע פיצוי על בעיות בטיסה? מה עושים כאשר טיסתכם מתעכבת? האם יש משמעות למשך העיכוב? מהו סדר הגודל של הפיצוי שמגיע לי ואיך מקבלים את הכסף? - ועוד המון שאלות ותשובות על הטיסה שלכם. אל תטוסו בלי לקרוא"- ציטוט מתוך כתבה מאת עו'ד אהוד פאי שפורסמה באתר YNET

לקוחות כותבים

שרי ר. - אשקלון "נהנינו מאוד לעבוד אתכם וזכינו גם ללמוד הרבה על עולם התעופה ועולם המשפט. בזכותכם, חווית הטיול הלא נעימה שהייתה לנו בעקבות ביטול הטיסה של חברת התעופה IBERIA, השתפרה יותר"
טארק כ. - נתניה "אנו מודים לכם על הטיפול מול חברת התעופה Finnair. אתם ראויים להרבה שורות כתיבה להערכה, אך לא נאריך באמת קבלנו שירות ברמה גבוה, מהיר מקצועי ואדיב מאוד"
מירי ש. – רחובות "לאחר שעברנו חוויה לא נעימה במהלך טיסתנו עם אל על מבודפשט, פנינו אליכם לאחר שבקשתנו לפיצוי נדחתה, ולאחר זמן קצר הצלחתם להשיג עבורנו פיצוי מכובד. אנו מודים על הטיפול ועל התוצאה המוצלחת!"
עמי ח. – ירושלים "אני ומשפחתי רוצים להודות לכם מכל הלב על הטיפול עבורנו מול Turkish Airlines, ובמיוחד על התוצאה ועל היעילות. היה גם מאוד כיף לעבוד מולכם במהלך הדרך."
עדן א. - חולון "אני ובן זוגי רוצים להודות לכם על הטיפול מול חברת התעופה Air Berlin. הטיסה שלנו חזרה לארץ מברלין הייתה סיוט גדול, אך אנו מתנחמים בכך שהצלחתם להשיג עבורנו פיצוי מכובד"
יוסי מ. – רעננה "נהניתי מאד מאד לעבוד אתכם בנושא התביעה מול חברת התעופה Brussels Airlines . הטיפול היה אדיב מקצועי ויעיל. לשמחתנו קיבלנו פיצוי גבוה יותר ממה שציפינו."
אסתר ג. - פתח תקווה "אנו מבקשים להודות לכם על הטיפול המקצועי והמסור בענייננו. הטיפול היה מהיר ומקצועי, וכעבור זמן לא רב התביעה התקבלה במלואה וחברת התעופה הנורווגית SAS הפקידה בחשבוננו את מלוא הסכום שתבענו. אנו מרוצים מאוד מדרך הטיפול "

שאלות נפוצות

נוסע שהונפק לו כרטיס טיסה לטיסה שהמריאה באיחור של מעל שעתיים, הוא זכאי לקבל ללא תשלום ממפעיל הטיסה - מזון, משקאות ושירותי תקשורת.

במידה והטיסה המריאה באיחור של בין 5 עד 8 משעות מהמועד שנקבע, זכאי לקבל הנוסע, בנוסף לפיצויים שהוא זכאי לקבל במקרה של איחור של שעתיים, גם את התמורה המלאה של כרטיס הטיסה או כרטיס חלופי. במידה והוצע לנוסע כרטיס לטיסה חילופית שאמורה להמריא ביום שלמחרת והנוסע בחר לקבל את הכרטיס, הוא זכאי לקבל גם שירותי לינה, והסעה.

במקרה והטיסה התעכבה מעל ל- 8 שעות, היא נחשבת על פי החוק כטיסה שבוטלה, ובמסגרת זו, זכאי הנוסע לקבל "שירותי סיוע" ללא תשלום (הכוללים מזון ומשקאות, אירוח בבית מלון, שירותי הסעדה, ושתי שיחות טלפון), וכן לקבל את התמורה ששילם בגין כרטיס הטיסה או כרטיס טיסה חילופי, על פי בחירתו.

בנוסף לכך, זכאי הנוסע לקבל פיצוי כספי, ששיעורו תלוי במרחק הטיסה בק"מ, כאשר הפיצוי המינימאלי הוא 1,290 ₪ (בטיסה של עד 2,000 ק"מ), והפיצוי המקסימאלי הוא 3,120 ₪ (בטיסה של מעל ל-4,500 ק"מ).

יחד עם זאת, במידה ומפעיל הטיסה הודיע לנוסע 14 ימים לפני מועד הטיסה על כך שהטיסה בוטלה או מתעכבת למעלה מ-8 שעות - הנוסע לא יהיה זכאי לקבל פיצוי כספי. בנוסף גם במקרה ומפעיל הטיסה הציע לנוסע עד 7 ימים לפני הטיסה, כרטיס לטיסה חילופית שמועד המראתה הוא עד שעתיים לפני מועד הטיסה המקורי, ונחיתתה ביעד הסופי הוא לא יותר מארבע שעות משעת הנחיתה המקורית, לא יהיה זכאי הנוסע לקבל פיצוי כספי.

כן! במהלך שנת 2013 התקין המחוקק תקנות לחוק שירותי התעופה, העוסקות בטיסות פנים-ארציות, בהן נקבע כי טיסת פנים שהמריאה באיחור של מעל 3 שעות מהמועד הנקוב בכרטיס הטיסה, תחשב כטיסה שבוטלה, ובמקרה כזה יהיה זכאי הנוסע לקבל פיצוי כספי. ביטול טיסה בקו שבין תל אביב (שדה דב) או נתב"ג או חיפה לבין אילת – סכום הפיצוי - 250 ₪. ביטול טיסה בקו שבין תל-אביב (שדה דב) לבין עין יהב או ראש פינה – סכום הפיצוי - 150 ₪. ביטול טיסה בכל קו אחר – סכום הפיצוי – 200 ₪.

במידה ונוסע כבר הגיע לשדה התעופה, ורק שם הודיעו לו שטיסתו עוכבה, ועל מנת "לזכות" בהטבות (כגון מזון, שתיה, שירותי תקשורת וכיו"ב), עליו להתייצב בדלפק הבידוק של מפעיל הטיסה בשדה התעופה (Check-in) כ-3 שעות לפני מועד הטיסה הנקוב בכרטיס, ולדרוש את הפיצוי המגיע לו.

במידה ולא נמצא דלפק בידוק של מפעיל הטיסה בשדה, יש למצוא את הגורם המוסמך מטעם מפעיל הטיסה בשדה ולדרוש ממנו את הפיצוי (על חברות התעופה למנות מארגן או מפעיל טיסה מטעמם, המחויב להיות נוכח בשדה 3 שעות לפחות לפני מועד ההמראה).

במידה והטיסה בוטלה או התעכבה ביותר מ-8 שעות, על מפעיל הטיסה לשלם לנוסע את הפיצוי הכספי, בתוך 45 ימים מהמועד שהנוסע פנה אליו בכתב. כלומר, על הנוסע לפנות בדרישה בכתב אל מפעיל הטיסה (ורצוי מאוד שדרישה זו תעשה בדואר רשום!) לצורך קבלת הפיצוי.

בנוסף, לצורך קבלת הפיצוי או השבת התמורה של כרטיס הטיסה, הנוסע יכול לפנות לסוכנות הנסיעות שממנה רכש את כרטיס הטיסה, והיא מחויבת על פי החוק לסייע לו בקבלת הפיצוי, ובמסגרת זאת, על סוכנות הנסיעות לפנות למפעיל הטיסה, בדרישה למימוש זכאותו של הנוסע.