אייר בלטייק תשלם 17.5 אלף₪ – פיצוי ביטול טיסה מכוח חוק טיבי

אייר בלטייק תשלם 17.5 אלף₪ – פיצוי ביטול טיסה מכוח חוק טיבי

בית משפט לתביעות קטנות באשדוד, חייב לאחרונה את חברת התעופה הלטבית לשלם לנוסעים ישראלים תשלום בסך של 17.5 אלף₪ פיצוי ביטול טיסה מכוח חוק טיבי (חוק שירותי תעופה). בנוסף, חברת התעופה חויבה לשלם פיצויים לדוגמה לאחר שסירבה לפני התביעה לשלם לנוסעים פיצויים לפי החוק.

במסגרת כתב התביעה שהגישו הנוסעים בסיוע של עורך דין לענייני תעופה אהוד פאי טענו הם בין היתר, שהם רכשו כרטיסים לטיסה שהפעילה אייר בלטייק מתל אביב לריגה (בירת ליטה) שנקבעה ליום 17.9.17 בשעה 7:10 בבוקר, ולאחר מכן היו הם אמורים להמשיך בטיסה נוספת של אייר בלטייק מריגה לקייב, שהייתה אמורה להמריא באותו היום בשעה 1815 בערב.  

אולם לטענתם ביום הטיסה הם הגיעו לשדה התעופה בן-גוריון, שם הם עלו במועד המתוכנן לטיסה לריגה, אך לאחר נחיתתם נמסר להם להפתעתם כי טיסת ההמשך שלהם מריגה לקייב בוטלה, והם נאלצו להמתין במשך שעות בחוסר וודאות בשדה התעופה, עד שהם הועברו לטיסה חלופית שהמריאה בשעות הלילה לעיר וילנה, ורק למחרת בבוקר הם המשיכו בטיסה נוספת מוילנה לקייב, ובעקבות זאת הם הגיעו לבסוף לקייב שהיו הם מותשים ומתוסכלים, באיחור של מעל 12 שעות, דבר שאף גרם להם להפסיד לילה במלון.

עוד טענו הנוסעים בין היתר, כי לפני הגשת התביעה הם פנו לחברת התעופה באמצעות עו"ד אהוד פאי בבקשה לקבלת פיצויים בגין ביטול הטיסה, אך האחרונה דחתה תחילה את בקשתם, תוך שטענה כי הם אינם זכאים לפיצוי מאחר והטיסה בוטלה בשל תקלה. לאור זאת, עו"ד פאי הגיש עבורם תלונה כנגד חברת התעופה לגוף ממשלתי בלטביה, וכתוצאה מכך חב' התעופה שינתה את תשובתה ואישרה להם פיצוי בסך של 250 אירו הקבוע בתקנות האירופאיות, אך מאחר ומדובר היה בפיצוי הנמוך מהפיצוי הקבוע במסגרת חוק טיבי – חוק שירותי תעופה (בסך של כ-2,000 ₪), לא נותרה בידם ברירה אלא להגיש בסיוע של עו"ד פאי את התביעה לבית המשפט.

מנגד טענה בין היתר חברת התעופה אייר בלטייק במסגרת כתב ההגנה שהגישה, כי טיסת ההמשך של הנוסעים מריגה לקייב כלל לא בוטלה, אלא המריאה בעיכוב ב-5 שעות בלבד, וכי העיכוב נגרם עקב תקלה חריגה שהצריכה את החלפת המטוס במטוס חלופי, ולכן טענה כי הנוסעים לא זכאים במקרה זה לקבל פיצוי כלשהו, מאחר והזכאות לקבלת פיצוי על פי החוק הישראלי בגין עיכוב בטיסה הנה רק במקרים בהם העיכוב הוא מעל 8 שעות. עוד טענה, כי למרות זאת היא הציעה לנוסעים "לפנים משורת הדין" פיצוי בסך של 250 אירו, וכן טענה כי היא העניקה לנוסעים במהלך זמן המתנתם לטיסות את כלל ההטבות הנדרשות על פי החוק, לרבות מזון ושתיה.

הרשם הבכיר ערן אביטל מבית משפט לתביעות קטנות באשדוד דן בטענות הצדדים, והחליט לקבל את מרבית טענות הנוסעים, תוך שחייב את אייר בלטייק לשלם לכל אחד מהנוסעים פיצויים בסך של 2,500 ₪, ובסך כולל של 17,500 ₪.

במסגרת פסק הדין נקבע בין היתר, כי טיסתם המקורית של הנוסעים מריגה לקייב אכן בוטלה, תוך שבית משפט דחה את טענותיה של אייר בלטייק שטענה כי היא פטורה מלשלם לנוסעים פיצוי מאחר והעיכוב בטיסה אירע בשל תקלה טכנית חריגה, תוך שנקבע כי טענה זו כלל לא הוכחה: "הטענה בדבר הנסיבות המיוחדות שלא היו בשליטת הנבעת לא הוכחה כלל ועיקר".

לאור זאת קבע בית המשפט כי במצב דברים זה, זכאים הנוסעים לקבלת פיצוי ביטול טיסה מכוח חוק טיבי בסך של 2,070 ₪ לכל אחד. בנוסף לכך, בית המשפט חייב את אייר בלטייק לשלם לכל נוסע "פיצויים לדוגמה" בסך של 430 ש"ח, מאחר והיא לא פיצתה אותם בפיצוי המתחייב בחוק בישראל, למרות שהם פנו אליה בבקשה לקבלת הפיצוי מספר פעמים לפני הגשת התביעה.

 

פרטי התיק: ת"ק 30786/02/18 אביטן ואח' נ' אייר בלטייק [בית משפט לתביעות קטנות באשדוד]

 

Related Post